آبساز در صنایع دارویی

آب برای هر صنعتی عنصر اصلی به شمار می رود و اینکه بدون آب نمی توان فرآیندی را پیش برد.بدون آب کشاورزی از بین می رود،زمین ها خشک می شوند و بدون آب هیچ کارخانه ای تاسیس نخواهد شد،آب در صنایع مختلف به شکل های مختلف فرآوری می شود.

در این مقاله به انواع آب در صنایع غذایی ،دارویی،آرایشی و بهداشتی می پردازیم.که مهمترین آن ،فرآوری آب برای صنایع دارویی میباشد.

آب دارویی water for pharmaceutical use(WPU)

این آب دارای دو خلوص تزریقی (WATER FOR INJECTION) و آب خالص غیر تزریقی میباشد،که فرآیند منحصر به فردی برای تولید آن وجود دارد.ظرفیت این سیستم ها با توجه به در خواست نیازمندی کاربر (URS) از ظرفیت های کمتر از 100 لیتر در ساعت تا ظرفیت های بیشتر 5000لیتر در ساعت امکان پذیر میباشد.

موارد استفاده آب (PW) برای مصارف خوراکی و آب (WFI)  جهت تولید آب قابل تزریق به بدن انسان است.

در اینجا با سیستم های تولید آب دارویی و نوع عملکرد آنها آشنا خواهیم شد :

 سیستم های تولید آب دارویی (GENERATION SYSTEM)

پس از حذف ذرات معلق از آب ، با توجه به گرید آب مورد نیاز تا خلوص مناسب برای مصارف دارویی خالص سازی می گردند.

سیستم های ذخیره آب دارویی (STORGE SYSTEMS)

در هر صنعتی ذخیره کردن انواع سیال یکی از مهمترین مراحل در تولید میباشد در زمینه تولید و فرآوری آب نیز ذخیره کردن آن بخش مهمی از آن است.مخازن نگهداری آب دارویی بصورت تک جداره که بیشتر برای آب دارویی   PW  می باشد، و یا به صورت 3جداره که برای آب دارویی WFI  می باشد ساخته می شود،که تجهیزات مورد استفاده در این مخازن  و متریال اصلی آنها از استنلس استیل 316L  می باشد.طراحی این مخازن مطابق با استاندارد ASME SECTION 8 صورت میپذیرد.

بعد از سیستم های تولید و ذخیره بخش مهم در این فرآوری مهم بحث توزیع آب داروییی می باشد.

سیستم های توزیع آب دارویی (DISTRIBUTION SYSTEMS)

این سیستم به سیستم لوپ نیز معروف است.که میتواند شامل PW  که مطابق با استاندارد ASME BPESF1  و یا به صورت سیستم توزیع WFI مطابق با استاندارد ASME BPE SF4  باشد. نگهداری آب دارویی در سیستم توزیع PW غالبا به صورت آب سرد )کمتر از 15 درجه سانتی گراد) و در سیستم توزیع WFI  به صورت آب داغ (بالای 65 درجه سانتی گراد)میباشد.

در انتها کمی راجع به مراحل ساخت آب سازها می پردازیم.

ساخت آبساز

آبساز ها با توجه به آب فرآوری شده مورد استفاده در گرید های مختلف از جمله بصورت WFI &PW از لوله و اتصالات مشابه استفاده می شوند غالبا این لوله و اتصالات که در تماس با آب هستند از استنلس استیل 316L  و با رعایت استاندارد ASME BPE  استفاده می گردند.بعضی از قطعات استفاده شده در آبساز به شرح زیر میباشد.

لوله

لوله استنلس استیل دارای پلیش در داخل و بیرون لوله و از متریال استنلس استیل 316L  و غالبا از ضخامت 1.65 میلی متر و 1.5 میلی متر میباشند.

شیردیافراگمی

شیر های دیافراگمی به صورت کلمپی و جوشی میباشند در بعضی شیرآلات گسکیت به صورت سیلیکون و در بعضی از آنها به صورت EPDM&PTFE  می باشند که بسته به نوع دما آب از گسکیت های اشاره شده استفاده میگردد.

یوزر

یوزرها غالبا به صورت تبدیلی می باشند و از لحاظ شکل ظاهری می توان گفت یوزرها زانوهای 180درجه ای هستند که در وسط اتصال آنها یک خروجی کلمپی ایجاد شده است که از سایز ورودی کوچکتر بوده است.

سمپل ولو (شیر نمونه گیری )

شیر نمونه گیری برای گرفتن نمونه از آب فرآوری شده برای انجام آزمایشات مورد نیاز درباره خلوص آب میباشد.

زانوها  و سه راهی ها از استنلس استیل 316L  مطابق با استاندارد ASME BPE  که به صورت LONG REDUCE برای اجرای جوشکاری اربیتال در آب ساز استفاده میشوند.

نویسنده : دکتر حسین محمدزاده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *